تدوین استراتژی کسب و کار آنلاین

تدوین استراتژی کسب و کار آنلاین را از شناسایی اهداف کسب و کار خود شروع نمایید. سپس مسیرهای پیشرفت را بررسی و به سمت آنها حرکت نمایید.

تدوین استراتژی کسب و کار آنلاین را از شناسایی اهداف کسب و کار خود شروع نمایید. سپس مسیرهای پیشرفت را بررسی و به سمت آنها حرکت نمایید.
پس از آنکه استراتژی دیجیتال مارکتینگ خود را تدوین نموده و سایت خود را راه اندازی کردید، زمان آن رسیده تا بیآموزیم، چگونه به بهترین شکل استراتژی کسب و کار آنلاین (Online Business Strategy) خود را تدوین نماییم.

مزایای تدوین استراتژی کسب و کار آنلاین

یک استراتژی کسب و کار آنلاین به شما کمک می‌کند تا تمامی ایده‌های خود را به یک فرمت قابل استفاده تبدیل کنید. اهداف خود را مشخص، متمرکز و برای حرکت به جلو تعیین نمایید.

تصور کنید تصمیم گرفته‌اید انعطاف پذیری بدن خود را بالا برید و این را به عنوان هدف برای خود تعیین نموده‌اید. برای رسیدن به این هدف باید ورزش کنید، اما چه نوع ورزشی؟

10 مایل دویدن ممکن است برای قلب شما عالی باشد، اما به انعطاف پذیری شما کمکی نمی‌کند. برای رسیدن به این هدف، شما باید تمرینات خود را بر روی ورزش‌هایی که به انعطاف پذیری بیشتر شما کمک می‌کند، متمرکز کنید.

شاید دویدن قسمتی از برنامه شما باشد، اما انجام حرکات کششی به شما کمک بیشتری خواهد کرد.
در کسب و کار نیز به همین ترتیب است و شناسایی اقدامات متناسب با اهدافتان به شما درک بهتری از چگونگی فراهم آوردن نیازهایتان می‌دهد.

تدوین استراتژی کسب و کار آنلاین از کجا شروع کنیم؟

مرحله نخست
اهداف خود را به روشنی مشخص کنید. شاید می‌خواهید فروش خود را به میزان ۲۰% افزایش دهید یا ۱۰۰ مشتری بالقوه را شناسایی نمایید. تنظیم کردن اهداف مسیر واضحی برای حرکت در اختیار شما قرار می‌دهد.

مرحله دوم
در این مرحله بیان می‌کنید که کسب و کار شما چیست. این موضوع با یک جمله ساده مطرح و عموماً به عنوان بیانیه مأموریت (mission statement) شناخته می‌شود.
برای مثال “ارائه فضایی سرگرم کننده برای تناسب اندام”

مرحله سوم
مزیت فروش منحصر به فرد خود (USP) را تعیین کنید. مزیت فروش (Unique Selling Point) چیزی است که باعث برتری شما در بین رقبایتان خواهد شد.
چه چیزی شما را از دیگران متمایز می‌کند؟ کسب و کارهای مشابه و رقبایتان را بررسی نمایید و سعی کنید بر روی آنچه شما را از آنها متمایز می‌نماید، تمرکز کنید.

تصور کنید صاحب یک فروشگاه لوازم بسکتبال هستید. چه چیز برند شما را در مقایسه با دیگر فروشگاه‌های ورزشی که تجهیزات بسکتبال می‌فروشند، متمایز می‌کند؟
شاید بیرون مغازه شما با رنگ قرمز نقاشی شده باشد. یک ویترین چشم نواز داشته باشید یا شاید حتی شما یک نفر را استخدام کرده‌اید تا با پرتاب توپ داخلِ حلقه در بیرون مغازه توجه مردمی که از آنجا می‌گذرند را جلب نماید.

به عنوان یک فروشگاه فیزیکی شما نیاز به متمایز بودن دارید. در دنیای دیجیتال نیز به همین صورت است. چیزی که ما را در رقابت آنلاین متمایز می‌کند USP می‌نامیم. مزیت فروش منحصر به فرد جمله‌ای است که مزایایی رقابتی شما را توصیف می‌کند.

چگونگی مشخص کردن USP

جهت مشخص کردن USP چهار سؤال کلیدی زیر را پاسخ دهید:

 • مخاطبان هدف من چه کسانی هستند؟
 • رقبای من چه کسانی هستند؟
 • مخاطبان هدف من چه مشکلات یا نیازهایی دارند؟
 • چگونه می‌توانم نیازها یا مشکلات آنها را رفع نمایم؟

جملات مختصری که پاسخ سؤالات بالا هستند را با یکدیگر ترکیب و جمله USP را تولید کنید. در اینجا چند نکته مفید را به خاطر داشته باشید.

 • ساده سخن بگویید و به خاطر داشته باشید شما سعی بر جذب افراد دارید نه رباط‌ها.
 • USP شما باید در سایتتان، شبکه اجتماعی و دیگر ابزارهای بازاریابی‌تان نمایش داده شود.
 • از یک تجزیه و تحلیل SWOT استفاده نمایید، تا به شما کمک کند مطمئن شوید تصمیمات تجاری کسب و کارتان به خوبی گرفته شده است.

تشکیل جدول SWOT

این جدول بر پایه قوت‌ها، ضعف‌ها، فرصت‌ها و تهدیدهاست. برای تشکیل SWOT از خودتان بپرسید:

 • ما در چه مواردی خوب هستیم؟ آنها نقاط قوت شماست.
 • در چه مواردی می‌توانیم بهتر باشیم؟ آنها نقاط ضعف شماست.
 • چگونه می‌توانیم رشد، تغییر و بهبود یابیم؟ این موارد فرصت‌های شماست.
 • چه اتفاقاتی رخ می‌دهد یا ممکن است رخ بدهد، داخلی و خارجی که ممکن است تأثیر منفی بر ما بگذارد؟ این موارد تهدیدهای شماست.

بررسی تعدادی از اهداف عمومی

درک این موضوع که می‌خواهید به چه چیز دست یابید به شما کمک می‌کند تا در زمان مناسب تصمیمات مناسبی را اتخاذ نمایید. در اینجا به بیان تعدادی از اهداف عمومی و استراتژی‌هایی که می‌توانند به شما کمک نمایند می‌پردازیم.

افزایش فروش
اگر هدف شما بهبود و افزایش فروش آنلاین است، جذب بازدیدکننده بیشتر برای وب‌سایت‌تان می‌تواند به شما کمک کند.
راه‌های بسیاری برای تحقق این هدف وجود دارد از انجام تبلیغات پولی (paid advertising) گرفته تا بازاریابی محتوایی (content marketing).

افزایش آگاهی از برند یا کسب و کار شما
شبکه‌های اجتماعی روشی محبوب برای افزایش آگاهی از برند شما هم برای مشتریان جدید و هم مشتریان فعلیتان می‌باشد.

افزایش لیست بازاریابی ایمیلی
برای تشویق مشتریان به ثبت نام در سیستم بازاریابی ایمیلی خود، سعی کنید برای مخاطبان خود روشن سازید که در صورت وارد نمودن ایمیل خود، می‌توانند منتظر دریافت چه محتوایی باشند.
به عنوان نمونه جدیدترین محصولات، اخبار، فروش‌های ویژه و مقالات شما را دریافت می‌کنند یا صرفاً جهت به‌روزرسانی عضویت و ایجاد تغییر در پنل کاربری‌شان کاربرد دارد.

تدوین استراتژی کسب و کار آنلاین می‌تواند شانس موفقیت شما را افزایش دهد و به شما کمک کند تا اهداف روشنی تعیین و بر روی فعالیت‌های آنلاین خود متمرکز شوید.

با ثبت نظر خود در انتهای صفحه و رنک دهی به این مقاله، ما را در بهبود عملکرد خود یاری رسانده و در صورت تمایل با به اشتراک گذاری این مقاله از ما حمایت نمایید.

به اشتراک بگذارید:
یادداشتی بنویسید