چرخه حیات دامنه

هر دامنه از لحظه ثبت وارد چرخه‌ای می‌شود که به آن چرخه حیات دومین (Domain Life Cycle) میگویند. در ابتدای این چرخه، دومین مورد نظر آزاد و آماده ثبت است.

هر دامنه از لحظه ثبت وارد یک سیکل می‌شود. به این سیکل، چرخه حیات دامنه (Domain Life Cycle) میگویند. در ابتدای این چرخه، دامنه مورد نظر آزاد و آماده ثبت است.

چرخه حیات دومین
چرخه حیات دامنه

به محض انتخاب نام دامنه و ثبت آن توسط یک شخص، وارد چرخه حیات دامنه می‌گردد. این مالکیت تا زمان تمدید دومین ادامه دارد. و هرگز شخص دیگری اجازه استفاده از آن را نخواهد داشت. دومین‌ها برای بازه زمانی مشخصی ثبت می‌شوند.

این بازه بین ۱ تا ۱۰ سال بسته به پسوند دومین می‌باشد. صاحب دومین می‌تواند به تعداد نامحدود، دومین خود را تمدید کند.

مرحله DeActive در چرخه حیات دامنه

اگر مالک دامنه در موعد مقرر، اقدام به تمدید دومین خود نکند، دومین منقضی (DeActive) می‌شود. به مدت ۴۵ روز مالک دومین فرصت دارد تا آن را با نرخ تمدید معمول، تمدید نماید.

در طول این مدت ممکن است دومین و سایت روی آن همچنان فعال و در دسترس بماند. در برخی شرایط، لازم است جریمه تأخیر در پرداخت نیز به شرکت ثبت کننده دومین پرداخت شود.

مرحله Redemption در چرخه حیات دامنه

بعد از ۴۵ روز اگر باز هم مالک دامنه اقدام به تمدید نکند، دومین غیرفعال می‌شود و به حالت (Redemption) می‌رود.
در این حالت، سایت و سرویس‌هایی که روی این دومین بوده، دیگر فعال نخواهند بود. وضعیت (Redemption) یا بازخرید دومین ۳۰ روز ادامه خواهد داشت.

در طول این مدت، مالک دومین می‌تواند با پرداخت هزینه تمدید بعلاوه مبلغی به عنوان جریمه، دومین خود را بازگردانی با به اصطلاح (Restore) کند.

در برخی پسوندها هزینه Restore پایین است. در برخی پسوندها این هزینه، تا ۱۰ برابر نرخ عادی تمدید دومین بالا می‌رود. علاوه بر این ضرر مالی، از نظر فنی نیز منقضی شدن دامنه و غیرفعال شدن سایت، لطمه جدی به سئو وب سایت (SEO) وارد می‌کند.

مرحله Pending Delete در چرخه حیات دامنه

در صورتی که باز هم در این مهلت ۳۰ روزه بازگردانی دومین انجام نشود، دومین در لیست حذف (Delete) قرار می‌گیرد. وضعیت دومین به در انتظار حذف (Pending Delete) تغییر می‌کند.

پس از ۵ روز به‌طور کامل از سامانه مدیریت دامنه‌ها حذف می‌شود. با این رخداد، دومین آزاد می‌شود و امکان ثبت دامنه توسط دیگران فراهم می‌شود.

فراموش نکنید تمام اعتبار، شهرت و مخاطبی که وب سایت شما در فضای دیجیتال کسب می‌کند، وابسته به دامنه شما است. هرگونه اختلال در عملکرد آن یا غیرفعال شدن و از دست رفتن آن، زحمات چند ساله شما را از بین خواهد برد.

با ثبت نظر خود در انتهای صفحه و رنک دهی به این مقاله، ما را در بهبود عملکرد خود یاری رسانده و در صورت تمایل با به اشتراک گذاری این مقاله از ما حمایت نمایید.

به اشتراک بگذارید:
یادداشتی بنویسید