بازاریابی B2B درواقع یک مدل کسب و کار است. در مدل B2B بجای اینکه فروشنده، کالا یا خدمتی را به مصرف‌کننده نهایی بفروشد، آن را به کسب و کار دیگر می‌فروشد. کسب و کار دوم نیز برای مصرف خود از آن محصول استفاده نمی‌کند; بلکه آن محصول را با تغییر یا ایجاد ارزش افزوده، به مصرف‌کننده نهایی می‌فروشد.

برای مثال شرکتی که تولیدکننده فرش است، از شرکت دیگری که تولیدکننده ابریشم است، الیاف ابریشمی خریداری می‌کند. این مدل کسب و کار که در آن فروشنده و خریدار، هر دو یک کسب و کار (Business) هستند. این مدل بازاریابی بی.تو.بی یا همان (Business-to-Business) نام دارد.

 

مفهوم بازاریابی B2B

بازاریابی بی.تو.بی یا B2B مارکتینگ (B2B Marketing) یک ابزار یا شاخه‌ای مستقل از سایر روش‌های بازاریابی دیجیتالی نیست؛ بلکه شیوه استفاده از روش‌های مختلف بازاریابی دیجیتالی است. به‌طور مثال همواره بازاریابی محتوایی را داریم. از ویدیو مارکتینگ بهره می‌بریم. از شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌کنیم و الا آخر. اینها ابزارها و شاخه‌های مختلف دیجیتال مارکتینگ هستند. حال وقتی می‌خواهیم از همین ابزار و شاخه‌ها برای کسب و کاری که مدل آن B2B است استفاده کنیم، لازم است کمی روش‌ها و تکنیک‌های خود را تغییر دهیم.

میدانیم که یکی از شاخه‌های مهم در دیجیتال مارکتینگ، بازاریابی در شبکه‌های اجتماعی است. قطعاً این روش برای هر کسب و کاری مؤثر خواهد بود. حال چه آن کسب و کار مدل B2C داشته باشد و چه مدل B2B. اما انتخاب‌ها و روش‌ها در بین این دو مدل کسب و کار کمی متفاوت می‌شود. مثلاً کسب و کار B2C که با مصرف کننده نهایی در ارتباط است از شبکه اجتماعی اینستاگرام استفاده می‌کند. اما برای کسب و کاری که B2B است، شبکه اجتماعی لینکدین گزینه مناسب‌تری است.

 

پیچیدگی‌های بی تو بی مارکتینگ

بازاریابی B2B، مجموعه‌ای از سیاست‌گذاری‌ها، تکنیک‌ها و شیوه‌های استفاده از تمامی ابزار و روش‌های مارکتینگ است. بسیاری از کسب و کارهای B2B خودشان نمی‌دانند دقیقاً چه اقداماتی باید در فضای دیجیتال انجام دهند. حتی ابزارها و پلتفرم‌های آنلاین که مختص کسب و کارهای مبتنی بر B2B است را نمی‌شناسند. هر چند تا حدودی حق دارند چراکه شناسایی این ابزار و نحوه استفاده از آنها، کمی پیچیده‌تر از ابزارها و پلتفرم‌های شناخته شده در اینترنت است.

ما با دسترسی به انواع پلتفرم‌های داخلی و بین‌المللی که برای بازاریابی B2B پیاده سازی شده‌اند، امکان ارائه خدمات تخصصی و باکیفیت به‌تمامی کسب و کارهای مبتنی بر بی تو بی را داریم. خصوصاً واردکنندگان و صادرکنندگان انجام کالا و خدمات در ایران که نمی‌دانند چطور می‌شود از فرصت‌ها و ابزار فوق‌العاده دیجیتال برای ارتباط مستقیم با شرکت‌ها و بازرگانان دیگر استفاده کرد.

مشاوره و دریافت پروپزال

برای دریافت پروپزال یا مشاوره رایگان می توانید شماره همراه خود را در کادر مقابل وارد کنید و به زودی پروپزال برای شما ارسال خواهد شد. یا از هر یک از روش های ارتباطی با ما تماس بگیرید.

    پایگاه دانش

    مقالات مرتبط با بازاریابی B2B